UYAP Projesi WSIS 2016 Ödülleri

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın UYAP Projesi WSIS 2016 ödüllerine 7. Kategori ‘den(e-Devlet) aday gösterilmiştir. Proje başlığımız e-National Judicial System ‘dir. Her kategoriden aday gösterilen projeler arasından en çok oyu alan proje birinci seçilecektir. Oyların geçerli olabilmesi için her kategoriden ayrı ayrı oy kullanılması zorunludur. Oylama 10 Mart’ta son bulacaktır.

 

 WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi)

ITU(Uluslararası Telekominikasyon Birliği) tarafından 2001 yılında kurulması planlanan WSIS, 2003 Cenevre ve 2005 Tunus olmak üzere iki fazda kurulmuştur.Başlıca amacı ülkelerdeki bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimini ve gelişmekte olan ülkelerin bilişim alt yapılarını iyileştirmeye teşvik etmektir.Uluslararası organizasyonların üst düzey temsilcileri ve 175 ülkeden yaklaşık 11.000 katılımcıdan oluşan WSIS ,kapsayıcı ve kalkınma odaklı, herkesin bilgi oluşturabildiği ve paylaşabildiği bir organizasyondur.

 

Oylama ile İlgili Yardım Dokümanı

1.Adım: Kullanıcı Hesabı Oluşturma ve Doğrulama

Oy kullanılabilmesi için önceliklehttp://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/projects/Account/Register adresinden aşağıdaki form aracılığıyla kullanıcı kaydı yapılmalıdır. Kullanıcı adı isim baş harfi ve soyadından oluşacak şekilde Türkçe karakter içermeden seçilmelidir. Eğer kullanıcı adı başkası tarafından alınmış ise de sonuna uygun rakamlar eklenerek yeni kullanıcı adı seçilip kayıt yapılmalıdır. Email kısmına adalet.gov.tr uzantılı hesap dışında da istenilen email adresi kullanılabilir. Oylama yapabilmek için Register butonuna tıklandıktan sonra ilgili e-mail hesabına erişilerek mail doğrulaması yapılmalıdır.

Şekil 1: Kullanıcı kayıt ekran görüntüsü

2. Adım : Oylama Ekranına Giriş Yapılması

http://groups.itu.int/stocktaking/WSISPrizes/WSISPrizes2016/Voting.aspx adresinden kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılarak oylama giriş ekranına erişilecektir.

Şekil 2: Kullanıcı Giriş Ekranı

3. Adım: Oylama İşlemi

Aşağıdaki ekrandan 1 numaralı sayfadan başlanarak tüm kategorilerden oylama yapılmalıdır. Seçilen sayfa sayfa linkine tıklanarak o kategoride yarışan projelerin listelendiği ekran görüntülenecektir. 7. kategoride e-National Judicial System başlıklı proje Başkanlığımız UYAP projesidir. 61 proje içerisinden projemizin daha kolay bulunabilmesi için açılan sayfada Ctrl+f ile arama yapılabilmektedir.

Her kategoriden Türkiye Cumhuriyeti devletimizin dış politikalarını gözeterek oylanması uygun bulunan projelerin listesi aşağıdaki gibidir.  

1. Kategori Laws “On Informatization”- Kazakistan

2. Kategori Trans-Eurasian Information Super Highway- Azerbaycan

3. Kategori getinfo- Pakistan

4. Kategori The Better Connection Program -Katar

5. Kategori First Moroccan Electronic Certification Service Authority and Provider- Fas

6. Kategori i-CAKAP- Endonezya

7. Kategori e-National Judicial System- Türkiye

8. Kategori Financial report Depository- Kazakistan

9. Kategori Doroob Program- Suudi Arabistan

10. Kategori Pharmaceutical Track & Trace System- Türkiye

11. Kategori Wadhefatek wa Be’athatek- Suudi Arabistan

12. Kategori Portable Environmental Monitoring System- Malezya

13. Kategori Gedaref Digital City Organization Sudan e- Agriculture Project- Sudan

14. Kategori Spatial Based Dynamic Contrast Enhanced Magnetic Resonance Imaging 3 Dimensional (3D) Visualization- Malezya

15. Kategori The NatiV Project- Zimbabwe

16. Kategori Youth Women in Community Media and Journalism Beginning of a new era in rural broadcasting journalism of Bangladesh- Bangladeş

17. Kategori Empoderalive- İspanya

18. Kategori Securing the Cyber Space Through International Collaboration of the Computer Emergency Response Team- Malezya

 

Seçilen projenin açıklama alanının sağ alt köşesinde yer alan  “Vote for This Project (1446016476)” butonuna tıklanarak oylama yapılır.

Şekil 3: Örnek Kategori Seçim Sayfa Görüntüsü

Şekil 4: Proje Bilgisi ve Oylama Butonu

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü | 2014