Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

UYAP`ın EKİP`le Entegrasyonu
24.11.2017

ADALET BAKANI GÜL İLE İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU, UYAP`IN EKİP`LE ENTEGRASYONUNU DÜZENLEYEN PROTOKOLE İMZA ATTI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yargı ile emniyet arasında yapılan yazışma ve işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini amaçlayan Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nin (UYAP), Emniyet Kolluk İşlemleri Bilgi Sistemi (EKİP) ile entegrasyonunu düzenleyen protokolü imzaladı.

Adalet Bakanlığı ev sahipliğinde Ankara Hakimevi'nde düzenlenen imza töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanlığı ile yargılamaların, soruşturmaların etkinliği, hızlılığı ve verimliliği konusunda koordinasyon içerisinde bulunduklarını belirterek, UYAP ve EKİP'in entegrasyonunun her iki bakanlık için de önemli olduğunu kaydetti.

YARGININ HIZI VE ETKİNLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

UYAP'ın işlemlerin kağıtsız ortamda gerçekleştirilmesini sağladığını vurgulayan Gül, yargı birimlerinin ihtiyaç duyduğu verilere de sistem üzerinden ulaşıldığını söyledi. Bakan Gül, protokolle, emniyetin hazırladığı fezlekelerin cumhuriyet başsavcılıklarıyla birlikte entegrasyonunun sağlanacağını söyledi. Söz konusu iş birliğin, yargılamaların hızlılığı ve etkinliği için önemli olduğunu vurgulayan Gül, zaman kaybının da önüne geçileceğini dile getirdi. Gül, "Bu projeyle soruşturma ve kovuşturma işlemleri daha kısa sürede tamamlanacaktır. Yargının hızlanmasına doğrudan etki edecek çalışmaya imza atmış olacağız" dedi.

EVRAKLAR ELEKTRONİK ORTAMDA GELECEK

Geç gelen değil, erken gelen bir adaletin sağlanacağını ifade eden Gül, uygulamanın, suçluyla ve suçla mücadelede etkin bir yol bulunmasına da imkan vereceğini söyledi. Adalet Bakanı Gül, adli işlem süreçlerinin standart hale geleceğini, suç ve suçlu analizlerinin gerçekleştirileceğini belirtti. Projeyle iş gücü, zaman ve maliyetlerde de tasarruf sağlanacağını aktaran Gül, "Yaklaşık 2 milyon adli olay veri girişi, 20 milyon tutanak, bunların hepsi basılı ortamda emniyetten savcılıklara iletiliyordu. Fiziki ortamda gelen bu belgeler, elektronik ortamda gelecek ve bu hususta hem maddi hem de zaman anlamında tasarruf sağlanacak. Polisimiz, evrak getir götür işinden ziyade, suç ve suçluyla mücadeleye daha fazla zaman harcayacak." diye konuştu.  

PİLOT UYGULAMA YAYGINLAŞTIRILACAK

Gül, entegrasyonun ardından pilot uygulama gerçekleştirileceğini, 2018'de de bütün adli ve emniyet birimlerinde uygulamanın yaygınlaştırılmayı amaçladıklarını bildirdi. Bakan Gül, konuşmasında Öğretmenler Günü'nü kutladı.

90 MİLYON LİRALIK TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise değişen iletişim ve yazılımlara karşı entegrasyonunun sağlanması gerektiğini vurgulayarak, "Yıllık yaklaşık 90 milyon liralık bir tasarruf, aynı zamanda da yıllık 4 milyon saat kazanım elde edeceğiz. Bütün bunlar vatandaşlarımızın, devletin daha hızlı, etkin, rasyonel, kamu verimliliğinin artmasına yönelik talebini karşılayacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Gül ve Bakan Soylu, iki sistemin entegrasyonunu sağlayan protokole imza attı.

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020