Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ingiliz Heyeti
05.09.2007

İNGİLİZ HEYETİ UYAP ZİYARETİNDE BULUNDU

04-05 Eylül 2007 tarihleri arasında İngiliz Adalet Teşkilatı Üst Düzey Yöneticilerinden oluşan bir heyet Ulusal Yargı Ağı Projesini yerinde görmek üzere ziyarette bulundu. Heyet Sir Ron De Witt (HMCS Chief Executive) Majestelerinin Mahkeme Hizmetlerinin Baş Yöneticisi, Mark Ormerod (Civil and Family Justice Director) Sivil ve Aile Adalet Hizmetleri Yöneticisi, Darren Scates (IT Director) Mahkeme Hizmetlerinin Bilişim Yöneticisi , Mahkeme Hizmetlerinin Değişim Yöneticisi, Mahkeme Hizmetlerinin Ceza Bölümü Yöneticisi olan kişilerden oluşmaktaydı.

04 Eylül 2007 tarihinde Heyet güne Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığını ziyaretle başladı. Daha sonra Heyete, özel ilgi gösterdiği UYAP Uygulamaları hakkında öğlene kadar genel hatlarıyla sunumlar yapıldı. Bilgi İşlem Dairesi Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Tetkik Hakimleri tarafından UYAP ve Uygulamaları hakkında geniş bir sunum yapıldı.

Heyet öğleden sonra Havelsan şirketine ziyarette bulundu. Havelsan ziyaretinden sonra Bilgi İşlem Dairesi’nin Gölbaşı’ndaki UYAP Sistem Merkezini ziyaret eden Heyet burada UYAP sisteminin merkezi yapısı hakında bilgi aldı. Gölbaşı dönüşünde Ankara Barosu Sosyal Tesislerinde Ankara Barosu Başkanı konuğu olan Heyete beş çayı ikram edildi. Günün sonunda Heyet Adalet Bakanı Müsteşar Yardımcısının katılımıyla akşam yemeğinde Ankara Hakimevinde Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Havelsan yöneticileri ile bir araya geldi.

05 Eylül 2007 tarihinde Heyet Ankara Adliyesine giderek Cumhuriyet Başsavcısını  makamında ziyarette bulundu. Heyet makam ziyaretlerinden sonra UYAP Uygulamalarını yerinde incelemeye geçti. Cumhuriyet Başsavcı nezaretinde Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Bürosunda, Hakim nezaretinde 10. Asliye Ceza Mahkemesinde, Hakim nezaretinde 22. Asliye Hukuk Mahkemesinde ve Hakim nezaretinde 10. Sulh Hukuk Mahkemesinde UYAP Uygulalarını yerinde gördüler ve proje hakkında sorular sorarak sistem hakkındaki bilgi ve görgülerini arttırdılar. Son olarak Heyet Ankara Adliyesinde Tevzi Bürosunda Tevziden sorumlu şube müdüründen elektronik tevzi sistemi hakkında, 1 Nolu Vezne çalışanlarından da UYAP Vezne Sistemi hakkında uygulamalı bilgiler aldı. Heyette bulunan ve ingiliz hukuk ve Aile Mahkemeleri Yönetiminden sorumlu Mark Ormerod özellikle vezne ve ödemeler konusunda İngiliz Mahkemelerinde büyük sorunlar yaşadıklarını ve acilen UYAP benzeri elektronik ödeme sistemini kurmak istediklerini açıkladı.

Ziyaret sonunda Heyet gördüklerinden ve duyduklarından çok etkilendiklerini, İngiltere'de de e-adalet alanında çeşitli projelerin mevcut olduğunu ancak bu projelerin UYAP kadar kompleks ve tam entegre olmadığını belirttiler. İngiliz Adalet Teşkilatı Yöneticileri kendilerinde bulunan çok sayıdaki entegre olmayan bu projelerin UYAP benzeri entegre tek bir sisteme dönüştürmek için bir proje hazırlamak istediklerini bu konuda çalıştıklarını beyan ettiler. Bu bakımdan UYAP'ın tasarladıkları sistemin uygulamaya geçmiş hali olduğunu görmekten mutlu olduklarını belirttiler. Bundan sonraki e-adalet çalışmalarında UYAP sürecinde yaşanan tecrübelerden yararlanmak istediklerini, Türk Adalet Bakanlığı ve Adli Birimler ile yakın işbirliği içinde olacaklarını beyan ettiler.

 

Güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi. (Vizyon, Adalet Bakanlığı Stratejik Planı)

Sitemizi Bugün : 9627 - Toplam : 17441208 kişi ziyaret etmiştir. © 2020